Alfabetyczny spis olejów, olejków eterycznych i ich właściwości kosmetycznych

Zobacz TABELĘ właściwości olejów i olejków

OLEJE


Olej arganowy - Zawiera duże ilości naturalnej witaminy E, Ma działanie nawilżające, ujędrniające i ochronne. Spowalnia procesy starzenia się skóry, a zawarte w nim sterole powodują regenerację naskórka, co przydaje się w walce z bliznami, egzemą czy przebarwieniami. Pomaga pozbyć się tzw. pomarańczowej skórki. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, łagodzi poparzenia i podrażnienia skóry. Pomaga w walce z trądzikiem, szybszej redukcji otarć naskórka oraz wygładza zmarszczki. Idealny do pielęgnacji noworodków - zabezpiecza skórę przed odparzeniami i otarciami u dzieci.


Olej z owoców avocado – posiada dużą zawartość witamin: A, B, E, H, K, PP, F, NNKT, aminokwasów i protein. Odżywia, działa przeciwalergicznie, hamuje parowanie wody ze skóry. Pomaga w leczeniu egzemy oraz łuszczycy.


Olej z pestek arbuza – Dogłębnie odżywia, nawilża, łagodzi podrażnienia.


Olej babassu – zmiękcza naskórek i wzmacnia bariery skórne chroniące głębsze warstwy przed utratą wilgoci.


Olej bawełniany – chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i przyspiesza jej regenerację. To również antidotum na różnego rodzaju spierzchnięcia i zrogowacenia. Jest jednym z najlepszych środków do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej. Poza tym olej bawełniany doskonale odżywia i nawilża naskórek.


Olej z czarnuszki siewnej/z kminku czarnego – Polecany przy leczeniu alergii, zapaleń skórnych, trądziku i grzybic, hamuje rozwój zapaleń. Pełni funkcję przeciwutleniacza, który stabilizuje i chroni nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy wchodzące w skład błon komórkowych przed uszkodzeniem ze strony wolnych rodników.


Olej z pestek/nasion dyni – Odpowiedni dla skóry dojrzałej, wymagającej, wygładza zmarszczki i leczy rozstępy. Wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające. Dzięki dużej zawartości potasu działa oczyszczająco i rozjaśniająco.


Olej z dzikiej róży – polecany dla skóry wrażliwej, suchej, dojrzałej oraz ze skłonnością do pękających naczynek. Pomaga przy leczeniu trądziku, łuszczycy. Delikatnie wygładza płytkie zmarszczki, łagodzi podrażnienia. Działa przeciwzapalnie, ochronnie i regenerująco.


Olejek z drzewa herbacianego – charakteryzuje się niezwykle skutecznym działaniem przeciwbakteryjnym. Zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, ułatwia gojenie się ran. Polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej. Łagodzi podrażnienia.


Olej z jojoby - nadaje skórze miękkość i elastyczność, reguluje wydzielanie sebum, doskonale nadaje się do pielęgnacji nie tylko skóry tłustej i trądzikowej, ale i normalnej oraz suchej. Zawiera skwalen (składnik naturalnego płaszcza tłuszczowego skóry), palmitynami cetylu, który działa natłuszczająco i odżywczo oraz witaminę F. Doskonale wchłaniany przez skórę, wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego, co w efekcie zapobiega wysuszaniu skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Stosowany przy każdym typie skóry, a szczególnie polecany przy zapaleniach, łupieżu, poparzeniu słonecznym i trądziku. Zapobiega powstawaniu rozstępów (pojawiających się np. w czasie ciąży).


Olej kokosowy– używany przy bardzo suchej cerze. Odkaża, przyspiesza gojenie i łagodzi. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju koksowym głęboko penetrują i odżywiają skórę, zmiękczają ją oraz działają antystarzeniowo. Antybakteryjne właściwości kwasu laurynowego sprawiają, że olej kokosowy doskonale zwalcza trądzik.


Olej konopny - Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych olej konopny stosowany bezpośrednio na skórę wspomaga leczenie dermatoz. Z powodzeniem można go stosować w leczeniu skóry dotkniętej egzemą, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, rybią łuską, łojotokiem i różnymi wysypkami. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają system immunologiczny organizmu, co przyspiesza proces gojenia ran, a także łagodzi stany zapalne skóry. Olej konopny doskonale nadaje się zarówno do cery tłustej/mieszanej (reguluje wydzielanie serum), jak i suchej (zapewnia nawilżenie).


Olej z krokosza barwierskiego – nazywany również saflorowym - szczególnie polecany dla skóry tłustej z trądzikiem, mieszanej oraz skłonnej do stanów zapalnych.


Olej lniany – Zawarte w oleju lnianym kwasy nienasycone uelastyczniają skórę, zmniejszają jej suchość i łuszczenie. Ze względu na ich działanie normalizujące i przeciwzapalne, korzystnie wpływa na cerę mieszaną, tłustą czy też trądzikową, przywracając równowagę wodno-tłuszczową. Witamina E łagodzi podrażnienia, opóźnia procesy starzenia się skóry, a także odpowiada za odżywienie komórek.


Olej marchwiowy – posiada beta-karoten, witaminy B1, B2 i C, sole mineralne. Uaktywnia fizjologiczne funkcje skóry, przywracając jej elastyczność, miękkość i gładkość, nadaje skórze ciepły, matowo brązowy koloryt świeżej opalenizny. Ponadto łagodzi poparzenia słoneczne, działa antyrodnikowo, zapobiega szorstkości naskórka, zwiększa stopień jego nawodnienia, pomaga zachować dobrą kondycję skóry, przyspiesza gojenie drobnych zranień.


Olej z masłosza/karite/shea butter – zawiera naturalną alantoinę, witaminy A i E. Jest pomocny przy dermatozach, trądziku, łuszczycach, nadaje skórze jedwabistą gładkość. Olej ten koi, nawilża i zmiękcza skórę, oraz działa przeciwstarzeniowo.


Olej migdałowy – działa łagodząco i pielęgnująco do każdego rodzaju skóry, ze szczególnym wskazaniem suchej i wrażliwej (w tym skóry noworodków), jest bogaty w witaminę E oraz A, poprawia ukrwienie skóry i oraz ogólnie ją wzmacnia, wyrównuje koloryt, łagodzi stany zapalne, skutecznie chroni skórę przez warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr albo słońce, jest bezzapachowy i nie powoduje alergii. Olej migdałowy działa odżywczo, usprawnia odnowę komórkową, poprawia ukrwienie skóry. Z tego powodu zaleca się go także w profilaktyce rozstępów u kobiet w ciąży.


Olej z ogórecznika lekarskiego – stosowany do skóry suchej, wrażliwej, popękanej i łuszczącej się. Doskonale odżywia, nawilża i regeneruje.


Olej z oliwek –polecany dla skóry suchej, czy źle ukrwionej. Zawarte w oliwie substancje przeciwutleniające, przyswajane przez komórki, spowalniają procesy starzenia oraz wzmacniają błony międzykomórkowe.


Olej z orzechów laskowych – bogaty w witaminy, kwas olejowy i linolowy, składniki mineralne i białko. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, zmęczonej. Wykazuje działania odżywiające i tonizujące.


Olej z orzechów makadamia – polecany jest do każdego rodzaju skóry, ze szczególnym naciskiem na skórę zwiotczałą, mało elastyczną, wymagającą ujędrnienia. Osoby z trądzikiem różowatym oraz cerą naczynkową również znajdą w nim swojego sojusznika. Widocznie poprawia wygląd skóry, regeneruje i odżywia. Bogaty w witaminy: A, B, E oraz składniki mineralne.


Olej z ostropestu - dzięki zawartości sylimaryny i tokoferolu (witaminy E) olej ostropestowy wykazuje działanie przeciwutleniające i antystarzeniowe, zmniejsza uszkodzenia skóry wywołane ekspozycją na promieniowanie UV. Nawilża i regeneruje skórę, a także normalizuje wydzielanie sebum i redukuje przebarwienia, przeciwdziała przesuszeniu i stymuluje regenerację skóry. Olej będzie pomocny w łagodzeniu m.in. oparzeń, trudno gojących się ran, podrażnień, egzemy, zrogowaciałego naskórka, objawów alergii skórnych, łuszczycy, rumienia i zmian ropnych.


Olej z pestek moreli – doskonale nawilża, jest ceniony w pielęgnacji skóry dzieci. Polecany do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, mieszanej, szorstkiej i popękanej. Przyczynia się do poprawy stanu skóry dojrzałej poprzez ograniczanie powstawania zmarszczek.


Olej rokitnikowy – ma właściwości promieniochronne, antyoksydacyjne, kojące, przeciwzapalne. Polecany przy odmrożeniach, ranach, oparzeniach, odleżynach, egzemach i toczniu skóry. Stosowany w kosmetykach regenerujących naskórek, przeciwstarzeniowych, przeciwsłonecznych i posłonecznych.


Olej z róży muszkatołowej rdzawej – stosowany do nawilżania skóry suchej, odwodnionej. Wygładza blizny pooperacyjne, potrądzikowe, poparzeniowe. Powoduje regenerację tkanek i likwidację przebarwień.


Olej rycynowy – bardzo dobrze oczyszcza - sam w sobie usuwa tłuszcze np. sebum, ale też silikony niezmywalne wodą, które obecnie są zawarte w wielu kosmetykach do makijażu. Zawarty w oleju kwas rycynolowy ma silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, działa przeciwtrądzikowo, likwiduje przebarwienia, wygładza skórę i zmniejsza zmarszczki. Olejek rycynowy poradzi sobie także ze zrogowaciałym naskórkiem u stóp, popękanymi piętami, a nawet z odciskami. Dodatkowo w kąpieli leczy i łagodzi dolegliwości związane z wieloma schorzeniami: wrzodami, bólami głowy, hemoroidami. zapaleniem szyjki macicy, pochwy, jajnika, śluzówki macicy i sutka, cystą jajnika, włókniakiem macicy czy problemami z miesiączką.


Olej ryżowy – Doskonale nawilża i odżywia. Polecany szczególnie do pielęgnacji skóry wrażliwej (jest bardzo łagodny, nie drażni, uspokaja). Znajdujący się w oleju gamma oryzanol zapobiega przedwczesnemu starzeniu oraz pobudza powstawanie nowych komórek i metabolizm skórny. Olej silnie chroni skórę przed słońcem, zawiera naturalne filtry UV.


Olej rzepakowy - posiada niesamowite właściwości zmiękczające i przeciwutleniające. Nawilża i zapobiega suchej i swędzącej cerze, wspomaga regenerację, restrukturyzację, odnowienie i odmłodzenie skóry. Zawarte w oleju składniki aktywne zapobiegają przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, utracie jędrności i matowieniu. Pomaga wygładzać blizny, a także redukować zaczerwienienia oraz stany zapalne.


Olej sezamowy – stosowany jako emolient zmiękczający skórę i chroniący ja przez wpływem środowiska zewnętrznego. Ma właściwości: rozgrzewające, odtruwające, regulacyjne (reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza skórę z toksyn, poprawia krążenie).


Olej słonecznikowy – nadzwyczaj bogaty w lecytynę i witaminy. Zalecany dla skóry tłustej i mieszanej. Wzmacnia bariery naskórkowe, doskonale zmiękcza i wygładza skórę. Ma działanie przeciwrodnikowe, przeciwzapalne i normalizujące. Nie powoduje tworzenia się zaskórników. Wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry. Działa przeciwzapalnie i pozwala na skuteczniejszą walkę z trądzikiem i wypryskami na skórze, zwiększa elastyczność i spowalnia proces starzenia skóry.


Olej sojowy – Zawartość witaminy E gwarantuje skórze młody i zdrowy wygląd, a lecytyna wspomaga lipidową barierę ochronną. Dzięki temu skóra jest odpowiednio nawodniona i natłuszczona. Likwiduje zmarszczki i pierwsze oznaki starzenia. Najlepsze efekty działania oleju sojowego widoczne są zwłaszcza u osób ze skórą tłustą i zanieczyszczoną. Polecany głównie dla cery tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej.


Olej z wiesiołka – Reguluje wilgotność, pracę gruczołów łojowych, poprawia elastyczność skóry. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek.


Olej z pestek winogron – wytłaczany z nasion winogron o wysokiej zawartości ważnych dla organizmu kwasów linolowych. Polecany do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej. Ma działanie tonizujące, przeciwdziała powstawaniu zaskórników.


OLEJKI ETERYCZNE


Arganowy - Ma działanie nawilżające, ujędrniające i ochronne. Spowalnia procesy starzenia się skóry, a zawarte w nim sterole powodują regenerację naskórka, co przydaje się w walce z bliznami, egzemą czy przebarwieniami. Pomaga pozbyć się tzw. pomarańczowej skórki. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, łagodzi poparzenia i podrażnienia skóry. Pomaga w walce z trądzikiem, szybszej redukcji otarć naskórka oraz wygładza zmarszczki


Bergamotkowy- pobudza umysł do pracy, orzeźwia i odświeża. Jak wszystkie olejki cytrusowe, jest światłoczuły i nie należy go stosować podczas opalania lub wystawiana skóry na promienie UV.


Cynamonowy - Jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków. Posiada silne właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne i ściągające. Kąpiel dobrze działa na bóle reumatyczne oraz opary unoszące się podczas kąpieli pomagają przy infekcjach górnych dróg oddechowych i katarze,


Cytrolennowy - Charakteryzuje się silnym, słodkim, cytrusowym i przyjemnym zapachem. Posiada właściwości antygrzybiczne, antyseptyczne oraz odkażające. Pomoże przy stanach zapalnych skóry oraz egzemy. Działa uspokajająco, łagodzi silne napięcia nerwowe, migreny i bóle głowy. Stosowany jako składnik zapachowy posiadający udowodnione właściwości odstraszające owady (komary, muchy, pchły, kleszcze).


Cytrynowy - odświeża, dezynfekuje z bakterii oraz nadaje skórze piękny, świeży cytrynowy zapach.


Eukaliptusowy - wykazuje wysoką aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Stosuje się go w nerwobólach i bólach mięśniowych. Posiada działanie rozgrzewające. Łagodzi ukąszenia owadów, oparzenia, rany i pęcherze.


Goździkowy - odstrasza owady (szczególnie meszki).


Grejpfrutowy - tonizuje przekrwioną skórę, działa ściągająco na przetłuszczającą się cerę, redukuje cellulit, poprawią krążenie oraz stymuluje przepływ limfy.


Olejek z drzewa herbacianego - w dermatologii znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku, liszaja, schorzeń bakteryjnych. Stosowany w terapiach łupieżu, trudno gojących się ran, opryszczce.


Imbirowy - posiada właściwości, antyseptyczne, przeciwzapalne i rozgrzewające. Działa odkażająco, bakteriobójczo i odświeżająco. Silnie pobudza krążenie, przez co pozytywnie wpływa na likwidację cellulitu i nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Poprawia ukrwienie i łagodzi ból przy urazach, bólach reumatycznych i zakwasach. Zwiększa koncentrację, likwiduje mdłości, migrenowe bóle głowy i bóle menstruacyjne. Może być stosowany jako afrodyzjak.


Jałowcowy - Rozjaśnia, pobudza i wzmacnia umysł. Ma działanie tonizujące, antyseptyczne, wspomaga usuwanie cellulitu.


Jodłowy - Działa pobudzająco i odświeżająco na zmęczony umysł. Ogranicza nadmiernie wydzielanie potu i pobudzić krążenie. Posiada właściwości rozgrzewające.


Kadzidłowy - Posiada właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwzmarszczkowe i uspokajające. Pomaga udrażniać górne drogi oddechowe. Działa kojąco na zmęczone mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Działa inspirująco, wzmacniająco na umysł i układ odpornościowy, zmniejsza uczucie depresji. Wpływa na kondycje skóry, polecany jest głównie do skóry dojrzałej, suchej i starzejące się. Odbudowuje nowy naskórek, ujędrnia i wzmacnia skórę.


Z nasion kawy - Zawiera znaczne ilości NNKT, fitosterole, karoteny oraz witaminę E. Fitosterole działają regenerująco oraz łagodząco. Doskonale ujędrnia skórę, rozbija tkankę tłuszczową stymulując proces lipolizy oraz pomaga pozbyć się cellulitu. Dzięki bogactwu kofeiny i kwasów owocowych skóra staje się bardziej elastyczna i naprężona. Wykazuję silne działanie przeciwzmarszczkowe oraz wysoką zdolność zatrzymywania wilgoci w skórze, jest pomocny w kojeniu skóry po oparzeniach słonecznych.


Lawendowy - działa kojąco i głęboko relaksacyjnie. Pomaga leczyć bezsenność, depresję. Reguluje produkcję sebum. Wykazuje również działanie antyseptyczne oraz przeciwbólowe.


Lemongrasowy (trawa cytrynowa) - Posiada właściwości przeciwreumatyczne, przeciwtrądzikowe, przeciwgrzybicze. Wpływa silnie odkażająco na skórę. Sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej lub z zaburzeniami pracy gruczołów, otwiera pory, zatrzymuje nadmierne pocenie. Jego działanie przeciwświądowe zmniejsza chęć do drapania oraz pocierania skóry. Jest doskonałym środkiem do odstraszania owadów. Dodatkowo pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, działa uspokajająco, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność.


Mandarynkowy - Ma właściwości antyseptyczne, uspokajające i tonizujące. Jak wszystkie olejki cytrusowe, jest światłoczuły i nie należy go stosować podczas opalania lub wystawiana skóry na promienie UV.


Melisowy - Posiada silne właściwości uspokajające, tonizujące. Przywraca równowagę emocjonalną. Działa wybielająco, usuwa przebarwienia.


Pichtowy - rozluźni napięte mięśnie, skuteczny w walce grzybicy międzypalcowej.


Pieprzowy - Posiada działanie rozgrzewające, antyseptyczne i pobudzające. Polecany w reumatyzmie, we wszelkich bólach mięśniowych, w nudnościach, niestrawności, stanach depresyjnych, czy w zaburzeniach krążenia. Działa pobudzająco na umysł, zwiększając koncentrację.


Pomarańczowy - ma działanie oczyszczające, pomaga usunąć toksyny z organizmu. Zmniejsza obrzęki wodne, wzmacnia tkankę łączną, działa regenerująco i ujędrniająco na skórę. Jest ceniony w aromaterapii ze względu na właściwości wyciszające, łagodzi stany napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie. Ma właściwości antyseptyczne i tonizujące.


Rozmarynowy - wykorzystywany jest w terapii napięć psychicznych, wyczerpania fizycznego. Posiada działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne. Znalazł zastosowanie w terapii trądziku, wyprysków, stanów zapalnych skóry i grzybic. Stymuluje umysł ułatwiając proces myślenia i koncentracji.


Różany - posiada właściwości nawilżające i szczególnie polecany jest do skór suchych, dojrzałych oraz wrażliwych. Pomaga w wyciszeniu i relaksacji. Stymuluje układ limfatyczny, redukuje nadmiar toksyn z organizmu. Pobudza rozwój komórek i regeneruje tkanki, tym samym jest doskonały na trądzik, blizny oraz zmarszczki. Przywraca równowagę i spokój umysłu dzięki właściwościom stabilizacyjnym centralnego układu nerwowego


Sandałowy - działa niezwykle kojąco i uspokajająco. Wygładza suchą i starzejąca się skórę, wyrównuje koloryt skóry. Działa tonizująco.


Szałwiowy - Posiada działanie antyseptyczne, dezodorujące, rozgrzewające, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, regenerujące i ściągające. Stosowany często przy infekcjach układu oddechowego, zapaleniu mięśni i stawów. Jest skuteczny przy bólach reumatycznych i mięśniowych. Dobry dla pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej, gdyż reguluje wydzielanie łoju. Poprawia stan skóry przy oparzeniach, odmrożeniach, stanach zapalnych skóry, egzemie i łuszczycy. Jest skuteczny w walce z cellulitem.


Świerkowy - Działa pobudzająco i odświeżająco na zmęczony umysł. Usuwa objawy zmęczenia, wyczerpania nerwowego.


Tymiankowy - ma bardzo silne własności antyseptyczne.


Ylang-ylang - często wykorzystywany jako afrodyzjak, reguluje pobudliwość. Odpręża oraz wspomaga sen, a także uspokaja.


tabela, działanie